Najlepsze horrory o lekarzach

Serialove

Kto z czytelników nie oglądał Doctora House’a? Ten znany serial swego czasu osiągał bardzo wysoką oglądalność. Wcześniej wielu z nas śledziło losy lekarzy z serialu „Ostry Dyżur”. Temat powiązany z medykami, czy ośrodkiem zdrowia występuje w wielu znanych filmach. Nie tylko w w zachodnich produkcjach, ale także w Polsce na naszym podwórku mamy możliwość pochwalić się znanymi tytułami z tej dziedziny. Lubiany przez wszystkich serial „Na dobre i na złe”, czy serial o ośrodku w Leśnej Górze – które pokazują niejako idealny wizerunek polskiej opieki zdrowotnej, dosyć utopijny w zestawieniu z rzeczywistością nas otaczającą. Interesującym filmem – opartym na prawdziwych wydarzeniach – jest produkcja „Bogowie” o naszym znanym kardiologu, który był pionierem w temacie zabiegu na otwartym sercu.

Jak wygląda przygotowanie filmu o lekarzach od zaplecza?

Bohaterowie z filmów na długo pozostają w naszych umysłach jako lekarze. Interesujące jest jednak to jak wygląda praca nad filmem od kuchni? Aż ciężko wyobrazić sobie, że korytarze ekranowych ośrodków medycznych to tylko scenografia, a nawet najbardziej popularny lekarz filmowy to po prostu…aktor. Z kolei kitle, rękawice ochronne, stetoskopy – to tylko elementy kostiumu i rekwizyty.

Ciekawe jak dużo fartuchów, pościeli dla pacjentów, czy nawet nitrylowych rękawiczek jest zużywanych na planie kinowej produkcji czy serialu? Przecież diagnostyczne rękawiczki używane są właściwie w trakcie niejednej sceny z udziałem personelu medycznego – w trakcie zabiegu, pobytu w szpitalu chorego, czy świadczenia zdrowotnego. Jak dużo rękawiczek nitrylowych powinien przygotować osoba odpowiedzialna za rekwizyty na planie? A swoją drogą ciekawe dlaczego lekarze noszą jedynie białe – a nie czarne rękawiczki? Czarne rękawiczki pojawiają się w serialach przykładowo w przypadku sprzątaczek, osób utylizujących śmieci, czy osób trudniących się porządkowaniem roślin na terenie ośrodków medycznych.

Podobna rzecz dotyczy fartuchów – choć ubrania, w przypadku nowszych edycji np. znanego serialu o Leśnej Górze – występują w różnorakich barwach, przez co wyglądają nowocześnie. Prawdopodobnie jest tak, że bardzo często zależy to od naszego myślenia – że to co białe, traktowane jest jako wyjątkowo sterylne, co nie jest bezpośrednio związane z rzeczywistością.

Jedynie scenograf serialu o dr Quinn – nie miał takiego kłopotu 🙂 Tytułowa postać ze względu na okres w którym rozgrywana jest fabuła, nie miała żadnej okazji, by móc założyć nowoczesny fartuch, rękawice medyczne czy nitrylowe.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*