Science fiction: tylko literatura czy może już nauka?

Książki Rózności

Stylistyka sci-fi odróżnia się od twórczości fantasy głównie tym, że jej pisarze w większości wypadków starają się pokazać względnie realistyczną wizję obecnego świata w czasach przyszłych. Nie uciekają się oni do magii czy zjaw paranormalnych, ale do nauki i jej potencjalnego ożywienia. Co takiego zaplanowali wszyscy fantaści?

Elektryczność i pecety osobiste a prototypy science fiction

Dla dużej grupy ludzi obszernym zaszokowaniem może okazać się to, że już pierwotni pisarze wchodzący w tematykę sci-fi byli w stanie przewidzieć ogólnikowy postęp codziennej techniki. Warto zaznaczyć, że dzieła te powstawały ponad sto lat temu, gdy nawet szablonowy prąd był uznawany za mało dostępny komfort.

Dzisiaj sytuacja wygląda całkowicie inaczej – przy obecnych osiągnięciach technicznych, dużo rzeczy, jakie niegdyś uznawano zaledwie za wybujałe owoce fantazji pisarzy science fiction, są dla nas na wydobycie dłoni. Zaawansowane ogrzewanie energooszczędne, jakie opiera się na elektryczności, to pewnie najlepszy sposób na docieplenie własnego lokalu mieszkalnego. Tego rodzaju energooszczędne ogrzewanie elektryczne to prawdziwy zwrot, przede wszystkim w zestawieniu z pierwotnymi kominkami.

Co więcej, prąd elektryczny znalazł swoje przełożenie też na branże motoryzacyjną – stacje ładowania samochodów elektrycznych są dziś dostępne na nieomalże dowolnym kroku, gwarantując swobodną jazdę tymi wehikułami. Ładowanie samochodów elektrycznych będzie łatwe, a też o dużo bardziej efektywne, niż napędy spalinowe!

Rozum wizjonera w literaturze science fiction

Twórcy science fiction byli i dalej są fenomenalnym gronem fantastów. Uszanowanie należy się przede wszystkim tym twórcom, którzy swoje marzenia popierają faktyczną wiedzą, starając się zaprojektować liczący się z faktami schemat rozwoju obecnej techniki. Jest to dosyć długi i skomplikowany proces, ale powoduje on, że świat oraz rozgrywająca się w nim historia wydają się w dużej mierze o wiele bardziej prawdziwe w własnym przekazie!

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*