Praca kaskadera na planie filmowym – jakie predyspozycje są konieczne, aby móc zostać profesjonalistą?

Rozrywka

Praca kaskadera filmowego to ekscytująca, ale i wymagająca dziedzina. Oczekuje się w niej ogromnej odwagi i stosownych umiejętności. Zdecydowanie nie każdy może zostać kaskaderem. Jakie warunki muszą być spełnione, by zostać zatrudnionym przy produkcji filmu?

Czym się zajmuje kaskader?

Zadaniem kaskadera jest dublowanie aktorów w trakcie nagrywania groźnych ujęć. Jest to zatem fach dość brawurowy, jako że nie trudno w nim o uraz. Jeśli dojdzie do wypadku w trakcie pracy, kaskader przechodzi przez odpowiednie procedury przed komisją lekarską. Z reguły należą do niej medycy z dziedziny medycyna pracy. Wrocław, a także każde większe miasto w kraju, ma szereg placówek, oferujących takie usługi.

Jak zostać dublerem?

Generalnie, by zostać zatrudnionym jako kaskader, nie oczekuje się obecnie posiadania formalnych uprawnień, jednak zwinność i odpowiednia wytrzymałość są obowiązkowe w tym zawodzie. Konieczna jest także głęboka świadomość własnego ciała i umiejętność właściwego ustawiania go. Ponieważ kaskader dubluje aktorów w rozmaitych trudnych sytuacjach, rekomendowane jest w w związku z tym badanie do pracy na wysokości – zobacz tutaj zakres badań: https://mediprawko.pl/badania-do-pracy-na-wysokosci/
Kaskader powinien posiadać też odpowiednie predyspozycje psychiczne, z uwagi na to, że nieustannie jest narażony na niebezpieczeństwo. Dlatego w odniesieniu do tej profesji wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław należy do grupy miast, na którego terenie są one realizowane.

Niebezpieczny fach

Nie da się ukryć, że fach kaskadera wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Jest on narażony na różnego typu urazy i wypadki. Nierzadko musi również wykazać się zdolnością opanowania pojazdu w ekstremalnych okolicznościach, dlatego kaskaderzy są też niekiedy kierowani na badania kierowców. Wrocław, Poznań, Katowice, Łódź – w tych i pozostałych polskich miastach działają ośrodki, gdzie można je zrealizować.

Zakres badań dla kierowców znajdziesz tutaj: https://mediprawko.pl/badania-dla-kierowcow/
Fach kaskadera zdecydowanie nie jest więc prosty. Dla wielu osób które nie potrafią żyć bez mocnych wrażeń, jest to jednakże wymarzona profesja.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*