Praca kaskadera na planie filmowym – jakie predyspozycje są konieczne, aby móc zostać profesjonalistą?

Rozrywka

Praca kaskadera filmowego to ekscytująca, ale i wymagająca dziedzina. Oczekuje się w niej ogromnej odwagi i stosownych umiejętności. Zdecydowanie nie każdy może zostać kaskaderem. Jakie warunki muszą być spełnione, by zostać zatrudnionym przy produkcji filmu?

Czym się zajmuje kaskader?

Zadaniem kaskadera jest dublowanie aktorów w trakcie nagrywania groźnych ujęć. Jest to zatem fach dość brawurowy, jako że nie trudno w nim o uraz. Jeśli dojdzie do wypadku w trakcie pracy, kaskader przechodzi przez odpowiednie procedury przed komisją lekarską. Z reguły należą do niej medycy z dziedziny medycyna pracy. Wrocław, a także każde większe miasto w kraju, ma szereg placówek, oferujących takie usługi.

Jak zostać dublerem?

Generalnie, by zostać zatrudnionym jako kaskader, nie oczekuje się obecnie posiadania formalnych uprawnień, jednak zwinność i odpowiednia wytrzymałość są obowiązkowe w tym zawodzie. Konieczna jest także głęboka świadomość własnego ciała i umiejętność właściwego ustawiania go. Ponieważ kaskader dubluje aktorów w rozmaitych trudnych sytuacjach, rekomendowane jest w w związku z tym badanie do pracy na wysokości. Kaskader powinien posiadać też odpowiednie predyspozycje psychiczne, z uwagi na to, że nieustannie jest narażony na niebezpieczeństwo. Dlatego w odniesieniu do tej profesji wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław należy do grupy miast, na którego terenie są one realizowane.

Niebezpieczny fach

Nie da się ukryć, że fach kaskadera wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Jest on narażony na różnego typu urazy i wypadki. Nierzadko musi również wykazać się zdolnością opanowania pojazdu w ekstremalnych okolicznościach, dlatego kaskaderzy są też niekiedy kierowani na badania kierowców. Wrocław, Poznań, Katowice, Łódź – w tych i pozostałych polskich miastach działają ośrodki, gdzie można je zrealizować.

Fach kaskadera zdecydowanie nie jest więc prosty. Dla wielu osób które nie potrafią żyć bez mocnych wrażeń, jest to jednakże wymarzona profesja.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*