Czy muzyka może być postrzegana jako kultura elitarna? Zalety i ułomności nowoczesnego i konwencjonalnego podejścia artystów do muzyki

Rózności

Muzyka jest stałą składową kultury. Towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Dostarcza zabawy, tworząc zarazem przekaźnik odczuwanych przez muzyków emocji. Współcześni artyści reprezentują tak samo, jak i konwencjonalne nastawienie do niej. Oba są potrzebne, aczkolwiek posiadają swoje ułomności i mocne strony.

Muzyka elementem kultury elitarnej

Trudno jest zanegować fakt, że muzyka tworzy element kultury elitarnej. Jest ona przekaźnikiem tradycyjnych wartości, a zarazem istotnym komponentem dorobku kulturowego wielu państw. Pomaga otworzyć się na piękno, tworząc niezastąpione dobro danego społeczeństwa. Brak jest chyba kraju, który nie byłby w stanie poszczycić wybitnymi artystami muzycznymi.

Tradycyjne ujęcie muzyki

Dzięki tradycyjnemu podejściu do muzyki przekazujemy przyszłym pokoleniom dużego znaczenia bagaż kulturowy. Tego typu nastawienie ogranicza grupę twórców do osób posiadających pożądane umiejętności i talent muzyczny. Mimo iż z jednej strony korzystnie oddziałuje to na jakość utworów, to tworzy się w ten sposób elitarny krąg artystów, do którego nie nie wszyscy mają dostęp. Co więcej, takie konwencjonalne podejście do muzyki zawęża możliwości tworzenia nowych, niestandardowych form muzycznych.

Muzyka nowoczesna

Innowacyjne nastawienie do muzyki dostarcza zupełnie nowych możliwości jej odbioru. Dzięki niemu kreowane są nowe gatunki, a różne kategorie muzyczne wzajemnie się przenikają. Z drugiej strony takie nowoczesne ujmowanie muzyki w coraz większym stopniu upodabnia ją do sektora rozrywkowego ukierunkowanego na generowanie zysków, obdzierając z znaczenia kulturowego. W ten sposób muzyka w coraz większym zakresie staje się produktem komercyjnym.

Nowoczesne podejście do muzyki może niestety przyczynić się też do obniżenia jej poziomu. Determinowane jest to tym, że tworzyć może ją niemal każdy, nie bacząc na przejawiane kompetencje. Warto więc czerpać tak samo z konwencjonalnego, jak i innowacyjnego podejścia do muzyki. Jest ona bowiem niezastąpionym nośnikiem kultury, uwalniającym pozytywne uczucia i dostarczającym wiele radości.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*