Niecodzienna twórczość – czyli rzeźby z użyciem złomu i niekonwencjonalnych elementów

Sztuka

Twórczość jest aspektem istnienia, który asocjujemy z pięknem. Kiedy słyszymy to słowo nasz umysł produkuje wizje przedstawiające zachwycające widoki, wytworne rzeźby lub wizerunki atrakcyjnych postaci. Lecz czy nie jest to starodawne i staromodne przedstawienie sztuki? Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, że tak właśnie jest. Ponieważ wszystkie dziedziny ludzkiego istnienia zmieniają-się, analogicznie jest w przypadku sztuki. Nowocześni artyści próbują dostrzec piękno, nie jedynie w oczywistych obszarach i elementach. Szukają go też w brzydocie i z pozoru zbędnych przedmiotach takich jak odpady metalowe.

Gdy kupujesz nową pralkę, kolejną lodówkę, zużyty sprzęt oddajesz na złom. Pomyśl, że przyjaciel zaprasza ci na ekspozycję sztuki współczesnej. Decydujesz się i już kolejnego dnia wybieracie się do galerii. Wchodzisz na salę wystawową a tam, dostrzegasz własny odbiornik tv i złom stalowy przedstawiający razem centralną instalację. Zwiedzający oglądają go i kiwają głowami z uznaniem. Jest to dla ciebie coś szokującego, lecz zaczynasz zdawać sobie sprawę z tegoż, że odpady metalowe to nie tylko niepotrzebne śmieci. Abstrahując od tego, że można na nim zyskać. W tym celu opłaca się poznać cennik skupu złomu w Krakowie.

Artyści szukają inspiracji w licznych miejscach. Jedni znajdują ją w czasie spacerów pośród natury, a inni, odwiedzając auto złom – https://mamodpad.wastemaster.pl/autozlom. Kupione w nim części zużywają następnie do stworzenia niepowtarzalnych instalacji. Wybrane z nich dostają się na krótkoterminowe wystawy. Inne, znajdują stałe miejsce i cieszą oko wielbicieli sztuki współczesnej przez długi czas. Skup złomu samochodowego cieszy się popularnością pośród mechaników i wielbicieli motoryzacji, którzy poszukują tam części zapasowych. Można tam jednak zobaczyć również artystów, kupujących kierownicę lub zużyty zderzak. Możliwe, że są to części instalacji, która wkrótce odniesie ogromny światowy sukces.

Skup złomu jak tu we Wrocławiu jest nierzadko punktem spotkań lokalnych artystów, którzy mają świadomość, że mogą tam znaleźć perełki, które użyją do ich nowoczesnych instalacji. Znajdziemy tam też zbieraczy puszek oraz osoby przywożące zużyte, niepotrzebne urządzenia. Mamy okazję tam zobaczyć, jak sztuka spotyka się z szarą rzeczywistością. Jak pięknie i zgodnie się komponują, nie wchodząc sobie w drogę.

One Comment

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*