Strach, alienacja, cierpienie, izolacja. Jak się z nimi uporać za pomocą sztuki?

Sztuka

Artyzm to nader obszerne pojęcie. Tym określeniem ujmuje się w podobny sposób rzeźbę, ceramikę, taniec, literaturę, jak i mniej popularne jej techniki – jak obraz filmowy, kabaret, a nawet plakat. Jaki ma ona wpływ na życie ludzkie? Jak formuje indywidualność, podejście oglądania otoczenia? Co działa, że niejeden z nas entuzjastycznie z niej korzysta? Jak oddziałuje na nasz progres już od dziecka?

W największym stopniu wyrazistą rolą zdaje się pozostawać wygląd. Istnieje wiele rzeczy w naszej przestrzeni, które zwyczajnie wprawiają w zachwyt. Podobać nam się jest w stanie film w kinie, utwór muzyczny, wystawa w galerii, przeczytana poezja, budynek, który podziwiamy. Piękno ma bezspornie dobry wpływ na ludzkie samopoczucie. Kolejnym aspektem jest wpływ kultury na naszą uczuciowość. Ożywienie – które wywiera wewnątrz nas konkretne arcydzieło – jest wskaźnikiem tego, czy kompozycja jest niezła. Z pewnością, każdy interpretuje ją na swój sposób i uczucia, które wywołuje zwykle są inne, ale ważna jest głównie istota wywołania emocji.

Niezwykle doniosła jest też rola edukacyjna. Nie bez powodu organizowane są wyjścia szkolne do galerii, czy kin. Dzieci mają dzięki temu nie tylko styczność z kulturą, którą uczą się przeżywać, ale także obserwują historię swojego społeczeństwa. Niezwykle pożądaną funkcją sztuki może być oddziaływanie jako arteterapia. Pomocne jest to przy różnorodnych zaburzeniach, ale przede wszystkim przeciwdziała aspołeczności, likwiduje napięcie, powoduje kontrolowanie emocji i wspiera w rozwiązywaniu konfliktów. Zezwala to na dokonanie zmiany i uwalnia od cierpienia.

Zacięcie artystyczne daje dodatkowo zdolność do opisania swoich emocji – a ponadto jego dużą korzyścią jest to – że nie wymaga to by mieć kwalifikacje artystyczne. I na koniec. Sztuka przynosi nam – zwyczajnie – spokój. Nasz organizm pozytywnie reaguje na bliskość tego co piękne, jest to jedna z nielicznych form spożytkowania wolnej chwili. Uspakaja i daje wyciszenie. W nowoczesnym pędzącym gdzieś świecie – moment wytchnienia, wydaje się być nie do przecenienia. Czegoż życzyć sobie ponad to?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*