Epoki w sztuce oraz oświacie – barok i odrodzenie

Sztuka

Sztuka współczesna jest stylem, jaki pobiera inspiracje z wieków przeszłych. Wielu artystów własne dzieła opiera na renomowanych stwórcach takich jak na przykład Picasso. Dyspozycje jakie daje obecna technologia i rozwój technologii komputerowej pozwalają skonstruować dzieła na miarę kapitalnych artystów. Należy jednakże pamiętać, że sztuka oraz elementy przejawu ludzkiego poczucia przyciągająca to nie jedynie współczesność – to zwłaszcza historia i poprzednie epoki.

Sztuka XVII wieku

Sztuka barokowa przysługuje na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze oznaki. Rzym stał się punktem, w jakim miejscu rozpoczęli przyjeżdżać wybitni malarze i rzeźbiarze. Barok to okres w którym sztuka była silnie połączona z Kościołem. Ujawniała ona założenia ruchu rzymskokatolickiego, a również walkę z protestantyzmem. Sztuka barokowa charakteryzuje się dramatem połączonym w jeden zespół wraz z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a też muzyką.

Taki rezultat można na przykład zobaczyć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce używało się detale kolumn, frontonów, czy łuków. Ich łagodne deformacje wywoływały obraz dynamizmu, ruchu i dramatu. Jednym z najbardziej popularnych osób sztuki barokowej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to malarz, jaki własną twórczością zajmował się do 1606 roku. Mimo kłopotliwego życia które posiadał, konstruował on wspaniałe twórczości, pełne dramatyzmu i uczuć. Do jego przykładowych obrazów przynależą: „Powołanie św. Mateusza” oraz „Nawrócenie św. Pawła”. Malarz ten użytkował w własnych dziełach postury sztampowych ludzi, przedstawiając ich autentyczność.

Odrodzenie

Sztuka renesansu urodziła się we Włoszech. Znamionowały ją szczegóły antyczne, klonowane dawne style, które były inspiracją dla stwórców. Nawet jego rola stała się znacząca oraz przydatna. Twórca stał się jednostką, która miała ogromne pole do popisu, by zmienić lico kultury, wskutek tego szanowano go za to. Zalążek sztuki renesansu przysługuje na wiek XV. Przejawem jego przyciągająca była harmonia oraz prostota. Bardzo szybko się ona rozwinęła, ponieważ ludzie bogaci chętnie kupowali jej dzieła pozwalając na wzrost popularności tej dyscypliny kultury. Najpopularniejszą figurą rozkwitu malarstwa był Leonardo da Vinci, renomowany twórca oraz błyskotliwy filozof. To on wprowadził do obrazu postaci układ symetryczny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są kultowe na całym świecie.

Największy wpływ na sztukę renesansową mieli prócz Leonarda da Vinci także Michał Anioł oraz Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi projektanci czasu odrodzenia. Muzyka również była rozwinięta w ówczesnym czasie. Zasłynęli w niej Jannequin i Marenzio.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*